CV DITA HOŘÍNKOVÁ

 DITA FOTO CV.png

Herečka a zpěvačka Dita Hořínková se narodila 16. března 1976 v Praze.

Loňský rok jí herecká asociace udělila nominaci na Cenu Thalie 2017 za mimořádný výkon v roli Hraběnky Karolíny z Dubna v inscenaci Casanova. 

V současné době ji můžete vidět v Praze v divadle Hybernia v muzikálech Mefisto – Laurecie Bosetti, Iago - Emilie, Doktor OX – Starostka, Romeo a Julie - Chůva, Sněhová královna – Jarní květinová víla, v operetě Mam’zelle Nitouche v roli Coriny v Hudebním divadle Karlín nebo jako již zmíněnou Hraběnku Karolínu z Dubna v inscenaci Casanova v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí n/Labem. 

Zazářila například v hlavních rolích v muzikálech Cats - Grizabella, My Fair Lady – Líza Doolitlová,Cikáni jdou do nebe – Rada a dalších.Často vystupuje i v zahraničí. Absolvovala mimo jinésólováturné po Kanadě a Japonsku. 

Je pedagožkou zpěvu na Hudebně dramatickém oddělení Pražské konzervatoře.

Dita se věnuje zejména muzikálu, činohře a operetě.

Její osobité herectví oplývající komediálním talentem je vždy dalším rozměrem pěveckých rolí.

Začínala ve svých osmi letech v Národním divadle v představení Liška Bystrouška (Leoš Janáček). Už jako členka Kühnova dětského sboru ztvárnila řadu dětských rolí ve Státní opeře Praha a v Národním i Stavovském divadle.

Vystudovala obor herectví a moderování a poté absolvovala obor pedagogika, psychologie a metodika zpěvu na pražské HAMU. 

V Pachmanově scénickém oratoriu Mistr Jan Hus stvárnila roli husovy Matky a Dobra. Toto oratorium získalo cenu Nadace Vize 97 Václava a Dagmar Havlových (cena prezidenta republiky ČR) v rámci Mezinárodního festivalu Zlatá Praha.

Založila hudební těleso ArtHarmony. Jde o umělce, kteří koncertují na českých i světových podiích. Jejich hudba je postavena na základní sestavě – zpěv Dita Hořínková, klavír Pavel Voráček, housle Petr Maceček. 

Kromě již zmíněných divadel Dita působila jako sólistka v dalších předních pražských divadlech Goja music hall, Divadlo Broadway, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Milenium a na letní scéně zámku Hluboká. Spolupracovala také s oblastními divadly a to s divadlem J. K. Tyla v Plzni nebo s Městským divadlem Most či s divadlem F. X. Šaldy v Liberci.

DIVADELNÍ ROLE:

 

Casanova – hraběnka Karolína z Dubna

Mefisto – Laurecie Bosetti 

Iago - Emilie

Doktor OX – Starostka

Mam’zelle Nitouche -  Corina

My Fair Lady – Eliza Doolitlová

Cats – Grizabella

Romeo a Julie  - královna Mab, Kapuletová, Chůva

Přízrak Londýna – Matka

Sněhová královna – Jarní květinová víla

Králové Avalonu - Itriana

Chicago – Mary Sunshine

Cikáni jdou do nebe - Rada

Děti ráje – Matka a Kájina

Čardášová princezna – Stasi

Mam`zelle Nitouche - Corina

Jakub a jeho pán – dvojrole Agáta a kurvička

Kabaret

Evita

Miss Saigon

Hledá se muž zn. Bohatý

Ginger a Fred

Kazatel

Ferdinand

Rose Marie

FILMOVÉ A TELEVIZNÍ ROLE

 

Koutelník Žito 

Inspektor Max 

Líbáš jako bůh 

Modrý kód

Doktoři z Počátků

Benzinka

Atentát

Nikdo neměl diabetes

Život a doba soudce A.K.

Vyprávěj

Ordinace v růžové zahradě

Černá sanitka