DITA HOŘÍNKOVÁ

 

Herečka a zpěvačka Mgr. Dita Hořínková DiS. se narodila 16. března 1976 v Praze. Herecká asociace jí dvakrát udělila nominaci na Cenu Thalie. V roce 2020 za mimořádný výkon v roli Kaly v muzikálu Tarzan na hudbu Phila Collinse a v roce 2017 za mimořádný výkon v roli Hraběnky Karolíny z Dubna v inscenaci Casanova. V současné době ji můžete vidět v Praze v divadle Hybernia v muzikálech Tarzan - Kala, Mefisto – Laurecie Bosetti. V Hudebním divadle Karlín ve Sněhové královně – Jarní květinová víla, v divadle Broadway v muzikálu Láska nebeská s hity Waldemara Matušky – v komediální roli intelektuálky Metelkové nebo jako již zmíněnou Hraběnku Karolínu z Dubna v inscenaci Casanova na zájezdových scénách.

Zazářila například v hlavních rolích v muzikálech Cats - Grizabella, My Fair Lady – Líza Doolitlová, Cikáni jdou do nebe – Rada a dalších. Často vystupuje i v zahraničí. Absolvovala mimo jiné sólová turné po Kanadě a Japonsku.

Je pedagožkou zpěvu na Hudebně dramatickém oddělení Pražské konzervatoře.

Dita se věnuje zejména muzikálu, činohře a operetě a v neposlední řadě také melodramu.

Její osobité herectví oplývající komediálním talentem je vždy dalším rozměrem pěveckých rolí.

Výraznou uměleckou oblastí je pro Ditu i melodram, ve kterém výjimečným způsobem propojuje své hudební a herecké nadání. Často v této oblasti spolupracuje s fenomenálním klavíristou Miroslavem Sekerou. Mimořádnou událostí v této oblasti je uvedení scénického melodramu Praupnerovy Kirké s baletem a orchestrem Musica Florea. Melodramu se věnuje v českém i německém jazyce. 

            U muzikálu Bratři, uváděném v Divadle Na Fidlovačce, se postarala o hudební nastudování.

            Dita začínala ve svých osmi letech v Národním divadle v představení Liška Bystrouška (Leoš Janáček). Už jako členka Kühnova dětského sboru ztvárnila řadu dětských rolí ve Státní opeře Praha a v Národním i Stavovském divadle. Vystudovala obor herectví a moderování a poté absolvovala obor pedagogika, psychologie a metodika zpěvu na pražské HAMU. Dále vystudovala Husův institut teologických studií.

V Pachmanově scénickém oratoriu Mistr Jan Hus ztvárnila roli Husovy Matky a Dobra. Toto oratorium získalo cenu Nadace Vize 97 Václava a Dagmar Havlových (cena prezidenta republiky ČR) v rámci Mezinárodního festivalu Zlatá Praha. Založila hudební těleso ArtHarmony. Jde o umělce, kteří koncertují na českých i světových podiích. Jejich hudba je postavena na základní sestavě – zpěv Dita Hořínková, klavír Pavel Voráček, housle Petr Maceček.

Kromě již zmíněných divadel Dita působila jako sólistka v dalších předních pražských divadlech Goja music hall, Divadlo Broadway, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Milenium a na letní scéně zámku Hluboká. Spolupracovala také s oblastními divadly a to s divadlem J. K. Tyla v Plzni nebo s Městským divadlem Most či s divadlem F. X. Šaldy v Liberci.

 

DIVADELNÍ ROLE:

Tarzan - Kala

Casanova – hraběnka Karolína z Dubna

Láska nebeská - Metelková

Mefisto – Laurecie Bosetti

Iago - Emilie

Doktor OX – Starostka

Mam’zelle Nitouche -  Corina

My Fair Lady – Eliza Doolitlová

Cats – Grizabella

Romeo a Julie - královna Mab, Kapuletová, Chůva

Přízrak Londýna – Matka

Sněhová královna – Jarní květinová víla

Králové Avalonu - Itriana

Chicago – Mary Sunshine

Cikáni jdou do nebe - Rada

Děti ráje – Matka a Kájina

Čardášová princezna – Stasi

Mam`zelle Nitouche – Corina

Giuditta - Anita

Jakub a jeho pán – dvojrole Agáta a kurvička

Kabaret

Evita

Miss Saigon

Hledá se muž zn. Bohatý

Ginger a Fred

Kazatel

Ferdinand

Rose Marie

 

FILMOVÉ A TELEVIZNÍ ROLE

Slunečná

Koutelník Žito

Inspektor Max

Hlava medůzy

Líbáš jako bůh 

Modrý kód

Doktoři z Počátků

Benzinka

Atentát

Nikdo neměl diabetes

Život a doba soudce A.K.

Vyprávěj

Ordinace v růžové zahradě

Černá sanitka

 

ROZHLASOVÝ MUZIKÁL

Malý princ – Liška

 

MELODRAM

Kirké – scénický melodram s baletem a barokním orchestrem

Neznámá ze Seiny

Vodník

Pohřeb T.G.M.

Štědrý den

Romance štědrovečerní

Lenora

Krásná Hedvika

 

NĚMECKÝ MELODRAM

Gebete

Ballade vom Haideknaben

Der Fischer

Stichwort: Corona